۱۳۹۷/۰۸/۰۹
معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان جهرم

حدود ۱۷ میلیارد ریال به طرح‌های آبخیزداری جهرم اختصاص یافت

فرماندار ویژه شهرستان جهرم بیان داشت: با هدف توسعه طرح‌های آبخیزداری ۱۶ میلیارد و ۹۵۰ میلیون ریال برای پروژه‌های آبخیزداری شهرستان جهرم اختصاص یافته است.به گزارش روابط عمومی معاونت استانداری و فرمانداری ویژه شهرستان جهرم مهندس علیرضا صحرائیان افزود: این میزان اعتبار از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و بر مبنای برنامه ریزی های صورت گرفته برای اجرای ۲ پروژه آبخیزداری شامل، طرح آبخیزداری سه‌ چاه بغل سیاه و بند سنگی، ملاتی منطقه آبگرم بالای جهرم تخصیص داده شده است.

وی، مساحت حوزه آبخیز منطقه سه چاه بغل سیاه را سه هزار هکتار عنوان کرد و گفت: اعتباری که از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای این طرح اختصاص داده شده، ۱۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال است.

نماینده عالی دولت در شهرستان جهرم، همچنین اعتبار اجرایی طرح آبخیزداری بند سنگی، ملاتی آبگرم بالای جهرم را ۶ میلیارد و ۴۵۰ میلیون ریال اعلام کرد و اظهار داشت: مساحت این حوزه آبخیز، هشت هزار هکتار است و با اجرای آن میزان بهره وری از منابع آب در مناطق زیردست این حوزه افزایش خواهد یافت.

معاون استاندار ادامه داد: با بهره‌برداری از این طرح ها سالانه حدود ۴۵۰ هزار متر مکعب آب قابل استحصال است.

فرماندار ویژه جهرم افزود: در این حوزه ها در مجموع ۶ هزار و ۷۵۷ متر مکعب عملیات اجرایی در قالب بندهای سنگی، ملاتی در حال اجراست.

مهندس صحرائیان با اشاره به روند سریع اجرای این پروژه ها بیان کرد: پیشرفت فیزیکی این طرح ها هم اینک بیش از ۴۰ درصد است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان آذرماه ۹۷ به بهره‌برداری برسند.

وی هدف از اجرای پروژه ‌های سنگی، ملاتی را ذخیره آب و تغذیه سفره‌های زیر زمینی، کنترل سیلاب روان آب‌های سطحی، تغذیه مصنوعی اراضی زراعی و باغی زیردست، کنترل رسوب حوزه آبخیز سد قیر (سلمان فارسی)، افزایش درآمد آبخیز نشینان، بیابان زدایی و حفظ و احیای عرصه‌های منابع طبیعی عنوان کرد.

نماینده عالی دولت در شهرستان جهرم اظهار داشت: اجرای طرح های آبخیزداری در این شهرستان به دلایلی از جمله بالا بودن فرسایش خاک ضروری است و تاثیر قابل توجهی در کاهش خسارت‌های ناشی از سیلاب های مخرب و مهار روان آبهای سطحی دارد.


منبع : فرمانداری شهرستان جهرم

کد خبر : 69459
تعداد بازدیدها : ۶۳
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به استانداری فارس بوده واستفاده از آن با ذکر منبع بلا مانع است